Medway Elects
James Douglas

Terms of Office

James Douglas has served the following terms of office:

UK Parliament

Rochester
  22 Jul 1841 - 26 Aug 1847

Electoral History

James Douglas has stood in the following elections:

UK Parliament

29 July - 26 August 1847
Rochester
  James Douglas Stoddart Dogulas 462 Defeated

29 June - 22 July 1841
Rochester
  James Douglas Stoddart Douglas 541 Elected

Click on the constituency name to see the full results for that constituency.

Did you know? Medway Elects is an independent project with no advertising income and no super-rich donors. If you have found our service useful, please consider supporting us with a regular monthly donation on Patreon or buy us a coffee to help support us going into #MedwayElects19 & beyond!
Your Representatives